Tajomstvá Čachtíc

Keď sa trochu uvoľnili pravidlá po prvej vlne korony, nasadli sme na vlak a cestovali do Čachtíc. Neboli sme samé, ktoré to tam ťahalo, penzión bol kvalitne obsadený.

Čachtice sme navštívili už pred dvoma rokmi a absolvovali vstup do čachtického podzemia.

Správa o zrušení tejto jedinečnej atrakcie hlasovaním miestnych poslancov ma dosť rozladila. Miesto, ktoré by malo byť vyhlásené za kultúrnu pamiatku, môže niekto len tak zrušiť a zasypať!!! Taká nekonečná arogancia k histórii miesta - to je neuveriteľné. Teraz mnohí pokladajú tajné chodby pod Čachticami za legendy a za niečo nemožné, hoci sú dôkazy... čo potom, keď sa podzemie zasype a neostanú doň žiadne vstupy?!

No nič,.. ľudská obmedzenosť je nekonečná. A tým ma prekvapila aj mladá sprievodkyňa v Draškovičovom kaštieli, ktorá tiež neverila, že by podzemné chodby mohli byť také široké, že by cez ne prešiel aj voz, hoci sme to videli na vlastné oči a bolo by to aj praktické, keďže sa v pivniciach uskladňovali sudy vína, aby ich premiesťňovanie nebolo príliš namáhavé. Tiež pokladala za technogicky nemožné, aby chodby viedli až do Nového Mesta, ktoré je vzdialené len 4 km. Prečo nie? V tých dobách sa ľudia furt hrabali v zemi a v tufe to nemali také ťažké vykopať.

V chodbách Čachtického podzemia


Múzeum v Draškovičovom kaštieli. Draškovič bol chorvátsky bán, ktorý kúpil majetok Nádasdyovcov po skonfiškovaní ich majetku  v roku 1671, keď František Nádasdy (vnuk Báthoričky) bol obvinený zo sprisahania voči kráľovi (Wesselényho sprisahanie) a popravený. Pod Nadasdyovským kaštieľom v tvare U a s vežou s hodinami sa nachádzal labyrint chodieb, ktoré sú tam stále. No kaštieľ v roku 1662 vyhorel.


Múzeum v Draškovičovom kaštieli

To čo som si predtým nikdy neuvedomila bolo to, že Čachtice neboli dedičným panstvom Nádasdyovcov alebo Bátoryovcov. Bol to svadobný dar pre Báthoryčku od matky jej manžela, Uršuly Kanižaj spolu s 12 dedinami. Panstvo kúpila po smrti posledného Orszaga.

Mohla mať Báthorička nejaký osobný vzťah k Čachticiam pred uväzením? Mohla si tam vybudovať nejaké zázemie, keď stále cestovala z miesta na miesto? 

František Nádašdy a Alžbeta Báthory sa sobášili v r. 1575, on mal 20 a ona 15 rokov. Hovorí sa, že to bol 3. najbohatší manželský pár. Kto bol prvý a kto druhý? Mali spolu 5 detí, podľa Maďarov 6 a z toho 3 sa dožili dospelosti: Anna, Katarína, Pavol.

Zvláštne, že obrazy Bátoričky vznikli až 15 rokov po jej smrti... Tak bohatá žena si predsa mohla dovoliť lepšieho portrétistu. Kto dal namaľovať obrazy, prečo a komu?  Navyše obraz z múzea v Čachticiach bol vraj ukradnutý...

Toto je prepis listu palatína Thurzu manželke Czoborovej, ako prišiel do Nového Mesta zatknúť Báthoričku a uväzniť ju na hrade... a to 30. decembra 1610.

Čachtický hrad bol posledným miestom, kde dožila krvavá grófka. Na mučenie vraj využívla železnú pannu.

železná panna - mučiaci, či zabíjajúci nástroj

Turzo išiel evidentne na istotou s premysleným postupom, ako s grófkou naloží. Tá bola potom držaná na Čachtickom hrade skoro 4 roky až do svojej smrti. Legenda hovorí, že bola zamurovaná v jednej veži, iní tvrdia, že sa voľne pohybovala po hrade a dokonca prijímala návštevy. Takisto aj deň pred svojim umrtím prijala ženu vyššieho postavenia. No ale aj jej smrť bola spochybnená. Zomrela 21.8. 1614 o druhej hodine ráno. Pochovali ju vraj v kostole až o 3 mesiace neskôr 25.11.1614.

No jej hrob/hrobka sa v kostole nenašiel/la. Kto a kedy ju dal previesť inam, sa nevie.