Lišov - skalné obydlia

Počuli ste už o dedinke Lišov? Ak nie, nie ste sami. Je to dedinka mimo hlavných ťahov, do ktorej by ste len tak nezablúdili a to sa nachádza len 10 km od známych kúpeľov Dudince. Ak sa tam vyberiete, tak jedine cielene. Pýtate sa, načo by ste tam chodili? Ja som sa tam vybrala preto, lebo som sa dočítala, že sa tam nachádzajú pomerne veľké skalné obydlia. Trochu som sa obávala, či ich nájdem, lebo k nim nevedú žiadne turistické trasy a popis na internete bol asi taký, že od kostola treba ísť hore kopcom popri potoku. Našťastie v dedine osadili drevené tabule, ktoré návštevníkov nasmerujú, 

ale celou cestou som bola v neistote, či idem správne, lebo ďalšie značky k cieľu už neboli, alebo boli umiestnené veľmi sporadicky. Treba sa poďakovať aj za ne, lebo bez nich nájsť skalné obydlia by bolo nemožné. V okolí Lišova je niekoľko kamenných príbytkov a pátranie po nich treba začať už v dedine. Okrem pivníc vysekaných v tufe je tu aj dom, pri stavbe ktorého využili tufové  podlažie a terasovito vydlabali viacero priestorov. Do tufu vysekali dokonca aj peca vyložili ju tehlami.

Kamenné obydlie, ku ktorému sa ide od horného konca dediny, volajú Drieňovské. Cestou som si sem-tam musela vystačiť s intuíciou. Šípka posielajúca k lúke ma prekvapila. Po strmom výstupe do kopca sa objavila ďalšia šípka vedúca po lesnej cestičke do lesíka. Čoskoro sa cesta rozšírila a odhalila komplex skalných otvorov. Podľa stĺpu s káblom je evidentné, že sa tu nežilo ako v dobe kamennej, lebo mali natiahnutú  elektriku.


Obrovské pivnice na víno vytesané v tufe

Najprv vchádzam do dlhej pivnice, z ktorej vedie komín buď to vetrací alebo ohniskový. V dutinkách stien vidím čajové kahance. Tipovala by som, že tak veľké pivnice používali na uskladnenie sudov vína. Prechádzam do ďalších priestorov, z ktorých je najzaujímavejšia kuchyňa s pecou s akýmisi oknami. Z nej sa vchádza do malej komôrky.

V Brhlovciach, kde majú taktiež skalné obydlia sa hovorí, že tam ľudia bývali v jednom priestore so zvieratami. Prekvapuje ma teda, keď v jednom z otvorov nachádzam chlievik s válovčekom, ktorý je separovaný od ostatných priestorov.

Ďalšie skalné obydlie je označené ako Podsadzenské. Ide sa k nemu z centra dediny. Pôdorysom sa veľmi podobá na to Drieňovské.

Má veľkú dlhú pivnicu a izby. Časť z nich je zatopená. Zaujímavá je komôrka s posteľou a "nočným stolíkom."


Vpravo otvor do komôrky s posteľou a "nočným stolíkom"

komôrka s posteľou a "nočným stolíkom" vytesaná v tufe


Možno odpad alebo tajná úniková cesta pred vchodom do pivnice

Mám pocit akoby som sa ocitla niekde v Izraeli v dobe Ježišovej a naďabila na príbytok nejakého pustovníka alebo malomocných, ktorí museli bývať mimo dediny.

Do reality ma vracia tabuľka s popisom, ktorá dáva informáciu, že sa tu bývalo ešte v 50 rokoch 20. stor.

Schádzam do dediny a idem obzrieť dom s podivnou maskou na priečelí. Prihovára sa mi mladý chalan, či si nechcem pozrieť ľudovú izbu a galériu masiek. Som celkom zvedavá, čo je tam možné vidieť.

Mladík sa mi predstavuje ako Jakub Dvorský a sprevádza ma ich areálom. Už zvonka som si všimla vo dvore akúsi netradičnú stavbu. Dozvedám sa, že je to replika keltského obydlia. Takú veru nemajú ani na Havránku.

Postavili ju tu mládežníci z rôznych kútov sveta, ktorí sem chodievajú do táborov na workshopy. Miestne cigánčatá sa im radi pletú pod nohy, a tak vedia po anglicky viac než sa bežne žiaci dokážu naučiť na hodinách angličtiny v škole.

Lahôdkou je múzeum masiek z celého sveta. Zozbieral ich David Martin z USA. Najpôsobivejšie sú určite tie africké. Najstaršou ukážkou je pohrebná egyptská maska stará 5000 rokov a  najmladšia maska je z vidoklipu Lady Gaga.

No a ďalším prekvapením, čo sa v takejto dedinke, ako sa hovorí, pánu bohu za chrbtom nachádza, je ich obchodík.

Majú v ňom aj také, čo moje oko ešte nevidelo a ucho nepočulo. Na mieste som mohla ochutnať med rôznych príchutí ako jahodový, čokoládový, škoricový, medovicový...  Môžem ich všetky len odporúčať, boli mimoriadne chutné. V ponuke majú lekváre a všakovaké zaváraniny. Jedli ste už niekedy zavárané varené vajcia? Nechýbalo ani lišovské vínko. No a pre mňa čerešničkou tohto obchodíka sú scrapbookovské výrobky, ktoré vyrába Jakubova priateľka. Milé boli jej zápisníčky a úplne ma dostali jej štýlové tašky, ktoré ušila z kávových obalov. Tak aj takto sa dá "recyklovať".


Lišovská izba


Lišovská izba

Neuveriteľné, že v dedinke pánu bohu za chrbtom sa dá objaviť toľko nepoznaného. 

Fandím týmto mladým ľuďom a prajem im nech im to nadšenie vydrží.